معرفی ایمپلنت

ایمپلنت یکی از درمان های دندانپزشکی است. در این درمان ایمپلنت جایگزین دندان به صورت دائم می شود. انتخاب نوع آن و برآورد قیمت آن به شرایط بیمار، وضعیت استخوان و نوع پروتز بستگی دارد. کاشت دندان در بهترین شرایط مانند دندان طبیعی به مراقبت نیاز دارد.

انتخاب نوع ایمپلنت

دندانپزشک بعد از انتخاب نوع ایمپلنت دندان و برآورد قیمت کاشت دندان با توجه به شرایط بیمار با انجام عمل جراحی، پین فلزی (Fixture) را در استخوان قرار می دهد. پروتزی که روی آن قرار می گیرد متفاوت است و ممکن است ثابت یا متحرک باشد.

قیمت ایمپلنت

هزینه خدمات دندانپزشکی و قیمت ایمپلنت دندان همیشه نسبت به سایر خدمات پزشکی بیشتر بوده و علت آن نیز مسئولیت کاری بالایی که بر دوش دندانپزشک است و همچنین مواد و متریال گران قیمتی است که باید استفاده شود. از طرفی بخش زیادی از هزینه‌ای که بابت خدمات دندانپزشکی پرداخت می‌گردد صرف هزینه و مواد اولیه و متریال مصرفی می‌گردد، و اغلب خدماتی که مستلزم تخصص بالا هستند، هزینه بالایی نیز به همراه دارند. استفاده از ایمپلنت ارزان قیمت گاها می تواند خسارات جبران ناپذیری به بیمار وارد آورد.

ایمپلنت چیست ؟

یک نوع پایه فلزی خاص از جنس تیتانیوم است که با سلول های بدن کاملا سازگار میباشد و جایگزین ثابت و دائمی به جای دندان از دست رفته، توسط دندانپزشک در داخل استخوان فک قرار میگیرد و قسمت تاج و روکش دندان ساخته شده، بر روی آن قرار میگیرد. بدیهی است که نوع متریال و جنس مواد آن روی قیمت ایمپلنت دندان تأثیرگذار است.

ایمپلنت دندان (Implant) یا پروتز دندان نوعی عمل و پروتز داخل دهان است جهت ترمیم و بازسازی دندان های خراب، از بین رفته و …

این عمل نوعی عمل زیبایی دهان نیز به شمار می اید. زیرا انجام عمل پروتز دندان یا همان ایمپلنت دندان علاوه بر کمک و توان بخشی به جویدن غذا، به زیبایی دهان و دندان شما نیز کمک خواهد کرد.

با ایمپلنت بیشتر آشنا شوید …

ایمپلنت دندان همان کاشت دندان است که شما با این روش می توانید دندان های بسیار زیبا و تمیز و البته مرتبی داشته باشید. کاشت دندان به شما لبخندی زیبا را هدیه می دهد و همچنین به شما در بهتر خورد غذا و بهتر صحبت کردن کمک خواهد کرد. همچنین به شما اعتماد بنفس بیشتری خواهد داد.

کاشت دندان حدودا 30 سال است که توسط دندانپزشکان انجام میشود. کلینیک دندانپزشکی نوین دنتال، با داشتن جدید ترین و پیشرفته ترین دستگاه های ایمپلنت به شما لبخندی زیبا را هدیه می دهد.

"<yoastmark

انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان انواع مختلفی دارد که شما می توانید هم می توانید به صورت دائم این کار را انجام دهدی همچنین می توانید به صورت موقت ( جدا شونده ) انجام دهید.

 • کاشت دندان ثابت

در این حالت برای ایمپلنت دندان از چسب های مخصوص و پیچ استفاده می شود که دندان کامل به لثه شما پیچ می شود.

 • کاشت دندان موقت

پروتزهای متحرک یا همان ایمپلنت موقت این امکان را به بیمار میدهد که به راحتی دندان ها را در دهان خود بگذارد که این نوع پروتز و کاشت نیاز به پیچ و چسب ندارد.

"جراحی

جراحی ایمپلنت

جراحی ایمپلنت دندان روشی است که جایگزین ریشه دندان با پایه های فلزی، پیچ می شود و دندان های مصنوعی را جایگزین دندان های خراب و پوسیده و یا از دست رفته می شود. این نوع جراحی دندان می تواند جایگزین مناسبی برای دندان مصنوعی باشد.

نحوه انجام این عمل چه گونه است؟

نحوه انجام عمل جراحی ایمپلنت دندان به نوع کاشت و وضعیت استخوان فک شما بستگی دارد. جراحی کاشت دندان ممکن است شامل چندین روش باشد. همچنین ممکن است فرایند آن می تواند ماه ها طول بکشد.

چه کسانی می توانند ایمپلنت دندان انجام دهند:

 1. داشتن یک یا چند دندان از دست رفته.
 2. استخوان فک باید به رشد کامل رسیده باشد.
 3. داشتن استخوان کافی برای ایمن سازی ایمپلنت ها یا قادر به پیوند استخوان باشد.
 4. بافت دهان سالم باشد.
 5. سیگار نکشید.

مقاله خواندنی  = عصب کشی بدون درد چگونه انجام می شود؟

"نحوه

آیا ایمپلنت دندان عوارض و خطر دارد؟

مانند هر عمل جراحی، این جراحی نیز خطرات سلامتی را به همراه دارد. این مشکلات و عوارض بسیار نادر می باشند اما شما قبل از انجام ایمپلنت باید به طور کامل همه جوانب را بسنجید. عوارض آن عبارنتد از:

 • عفونت در محل کاشت
 • آسیب به ساختارهای اطراف، مانند سایر دندان ها یا رگ های خونی
 • آسیب عصبی، که می تواند باعث درد، بی حسی یا گزگز شدن دندان های طبیعی، لثه ها، لب ها یا چانه شود
 • مشکلات سینوسی، هنگامی که ایمپلنت های دندانی در فک بالا قرار می گیرند در یکی از حفره های سینوس شما بیرون می آیند

شما می توانید جهت تعیین وقت و یا مشاوره جهت انجام ایمپلنت با کلیک دندانپشکی نوین دنتال در ارتباط باشید.

قبل از ایمپلنت چه کارهایی باید انجام داد؟

روند انجام ایمپلنت ممکن است شامل متخصصان مختلفی باشد، از جمله :

 • پزشکی متخصص دهان
 • جراح فک و صورت
 • دندانپزشک متخصص
 •  لثه و استخوان (پریودنتیست)
 • دندانپزشکی که دندانهای مصنوعی را طراحی و متناسب می کند
 • متخصص پروتزهای دندانی
 • یا بعضاً متخصص گوش، حلق و بینی

از آنجا که ایمپلنت های دندانی به یک یا چند عمل جراحی احتیاج دارند، برای آماده سازی برای انجام فرآیند، باید یک ارزیابی دقیق داشته باشید، از جمله:

 • عکس برداری کامل از دهان و دندان و فک
 • بررسی سابقه بیماری و در میان گذاشتن با پزشک مربوطه (اگر سابقه بیماری های عفونی و یا مشکلات قلبی دارید حتما باید با پزشک خود درمیان بگذارید)
 • در نظر گرفته شدن تعداد دندان هایی که نیاز به عمل دارند
 • تست داروی بیهوشی (در بعضی موارد لازم است تا فرد قبل از جزراحی بیهوش و یا بی حس شوند.)
 • استراحت به مدت چند روز در منزل بعد از انجام ایمپلنت

عوارض کاشت ایمپلنت دندان

بعد از عمل ایمپلنت چه کار هایی باید انجام دهیم؟

چه در یک مرحله و چه در چندین مرحله جراحی ایمپلنت دندان انجام دهید، ممکن است برخی از ناراحتی های معمول مرتبط با هر نوع جراحی دندان را تجربه کنید، مانند:

 • تورم لثه و صورت
 • کبودی پوست و لثه ها
 • درد در محل کاشت
 • خونریزی جزئی

بعد از جراحی ایمپلنت دندان ممکن است به داروهای ضد درد یا آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید. اگر تورم، ناراحتی یا هر مشکل دیگری در روزهای بعد از عمل بدتر شد، با جراح دهان خود تماس بگیرید.

بعد از هر مرحله از جراحی، ممکن است لازم باشد که غذاهای نرم بخورید در حالی که محل جراحی بهبود می یابد. به طور معمول، جراح شما از بخیه هایی استفاده می کند که خود به خود حل می شوند. اگر بخیه های شما از بین نرود، پزشک آنها را برمی دارد.

بهداشت دهان و دندان برای بعد از ایمپلنت

بهداشت دهان و دندان را بسیار عالی انجام دهید. همانند دندان های طبیعی خود، ایمپلنت ها و بافت لثه را تمیز نگه دارید. مسواک های مخصوص طراحی شده مانند مسواک بین دندانی که بین دندان ها می لغزد، می تواند به تمیز شدن گوشه ها و حفره های اطراف دندان ها، لثه ها و ستون های فلزی کمک کند.

به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید. برای اطمینان از سلامت و عملکرد صحیح ایمپلنت ها، معاینات دندانپزشکی را برنامه ریزی کنید و به نکات مربوط به نظافت حرفه ای توجه کنید.

"بهداشت

پنج واقعیت در مورد کاشت دندان:

 1. کاشت دندان های باستانی در حدود سال 600 میلادی، زمانی که قطعات دندان مانند پوسته در فک یک زن مایایی کوبیده شده است، یافت می شود.
 2. کاشت دندان تنها گزینه ترمیم دندان است که استخوان طبیعی را حفظ می کند و در واقع به تحریک رشد استخوان کمک می کند.
 3. در سال 1951، گروه کوچکی از دندانپزشکان که موفق به کاشت دندان شدند، AAID – آکادمی دندانپزشکی آمریکا – را تشکیل دادند تا دانش خود را در مورد عمل ایمپلنتولوژی به اشتراک بگذارند. AAID اولین سازمان حرفه ای در جهان است که به پیشرفت دندانپزشک کاشت دندان اختصاص دارد.
 4. در سال 1952، جراح ارتوپدی سوئدی PI Branemark کشف کرد که تیتانیوم به طور طبیعی با استخوان جوش می خورد و در نهایت تمرکز تحقیق خود را به سمت دهان از زانو و مفصل ران تغییر می دهد.
 5. 3 میلیون نفر در ایالات متحده ایمپلنت دارند که این رقم سالانه 500000 نفر رشد می کند.

سخن پایانی ایمپلنت

انجام عمل و یا جراحی ایمپلنت دندان، کار راحت و اسانی نیست و چند عضو دهان و دندان و فک شما را درگیر خواهد کرد همچنین باید در نظر داشته باشید که با چند ساعت و یا یک روز تمام نمی شود و ممکن است بیش از یک ماه ظول کشد تا ایمپلنت دندان شما تکمیل شود. پس باید صبوری کنید …