عصب کشی بدون درد

عصب کشی بدون درد روشی نوین است به کمک لیزر فرآیند عصب کشی دندان بسیار راحت تر شده است و به کمک مراقبت های بیشتر و ونیر کامپوزیت دندان می توانید طرح لبخند هالیوودی توسط بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند نمایید. آیا تا به حال درمان ریشه دندان کرده اید؟ آیا می دانید که در صورت سهل انگاری در درمان ریشه دندان ممکن است که نیاز به ایمپلنت دندان باشد؟ در این مقاله به معرفی فرآیند عصب کشی دندان و به ویژه عصب کشی بدون درد می پردازیم.

میانگین زمان مطالعه: 4 دقیقه

عصب کشی دندان چیست؟

عصب کشی بدون درد دندان تحت عناوین درمان ریشه دندان، همچنین به عنوان درمان اندودنتیک شناخته می شود و یک روش درمان دندان درد برای از بین بردن عفونت های داخلی دندان محسوب می شود. همچنین می تواند دندان را از عفونت های بعدی محافظت کند.


حقایقی درمورد درمان ریشه دندان

  • درمان ریشه ای دندان برای از بین بردن اعصاب از پالپ دندان استفاده می شود.

  • تصور می شود بسیار دردناک است اما یک روش تسکین دهنده درد است.

  • روشی است که اغلب به عنوان درمان ریشه دندان یا درمان اندودنتیک گفته می شود.

  • هزینه های درمان ریشه دندان متفاوت است، اما گزینه کم هزینه تر از آن است که دندان جدا شده و با تاج یا پل جایگزین شود.

مراحل عصب کشی بدون درد دندان

درمان ریشه دندان در سه مرحله انجام می شود و معمولا بین یک تا سه جلسه طول می کشد.

  • تمیز کردن کانال ریشه دندان

ابتدا دندانپزشک هر آنچه را که درون کانال ریشه وجود دارد خالی می کند.

در این مرحله بیمار تحت بی حسی موضعی قرار دارد، دندانپزشک سوراخ دسترسی کوچکی روی سطح دندان ایجاد می کند و بافت پالپ بیمار و مرده را با پرونده های بسیار کمی از بین می برد.

  • پر کردن کانال ریشه دندان

در مرحله بعد، دندانپزشک با استفاده از محلول های ویژه، ناحیه توخالی را تمیز و ضد عفونی می کند. سپس، دندان را با ماده ای مانند لاستیک پر کرده و با استفاده از آمالگام، کانال ها را بطور کامل مهر و موم می کند.

پس از درمان ریشه دندان، دندان مرده است. بیمار دیگر دردی را در آن دندان احساس نخواهد کرد زیرا بافت عصبی برداشته شده است و عفونت از بین رفته است.

عصب کشی بدون درد

  • اضافه کردن تاج یا پر کردن دندان

با این حال، دندان اکنون شکننده تر از گذشته خواهد بود. دندان بدون پالپ باید از رباط اتصال دهنده دندان به استخوان تغذیه کند. این منبع کافی است، اما با گذشت زمان، دندان شکننده تر می شود، بنابراین یک تاج یا پر کننده محافظت می کند.

تا زمانی که تاج یا پر شدن کامل نباشد، بیمار نباید جوید یا نیش بزند. پس از انجام تاج یا پر شدن، فرد می تواند مانند گذشته از دندان استفاده کند.

درمان اغلب فقط یک ملاقات طول می کشد ، اما اگر کانال های خمیده، چند کانال یا عفونت های بزرگ وجود داشته باشد ، این ممکن است یک یا دو قرار ملاقات اضافی باشد.

عصب کشی بدون درد با لیزر

در روش سنتی این مراحل را به صورت دستی با یک مته دندانپزشکی و ابزار دستی انجام می دهند. همچنین ممکن است لازم باشد بخش خوبی از ساختار دندان، چه بافت سالم و چه خراب از بین برود. ولی در روش نوین به وسیله لیزر پرتویی بسیار متمرکز از نور است که توانایی تعامل متفاوتی با بافت های سالم و خراب دارد: از بین بردن بافت آلوده در حالی که هیچ تاثیری روی بافت سالم اطراف ندارد. نتیجه نهایی: ممکن است بتوانیم با لیزر بافت سالم کمتری از روش معمول داشته باشیم.

همچنین لیزرها با نرم شدن و شکل دهی دقیق مواد پر کننده در شکل خاص هر کانال کمک می کنند و به نظر می رسد  گزارش های اولیه حاکی از راحتی بالاتری برای بیماران (سرو صدای کمتری و نیاز به بیهوشی)، خونریزی کمتر و زمان ریکاوری سریع تر از روش معمول است.

درمان ریشه دندان

نحوه عصب کشی بدون درد با لیزر

اما به عنوان ابزاری برای عصب کشی بدون درد ، لیزرها دارای معایبی هستند. در حالی که نور در یک خط مستقیم حرکت می کند، کانال های ریشه به ندرت مستقیم هستند – سازهای معمولی با طرح های خمیده معمولاً شکل کانال های عجیب و غریب را بهتر از لیزر قرار می دهند. لیزر همچنین می تواند درجه حرارت درون دندان را افزایش دهد که می تواند به بافت سالم آسیب برساند، هم در داخل پالپ و هم به بیرون داخل عاج.

با این حال، لیزر برای درمان ریشه دندان با استفاده از ترکیبی از لیزر و تکنیک های دستی برای استفاده از هر دو روش امیدوار کننده به نظر می رسد. در حالی که به زودی لیزرهایی را جایگزین درمان سنتی ریشه خواهد شد، در آینده به نظر می رسد روش های کارآمدتری برای درمان پوسیدگی عمیق دندان ها باشد.

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد گزینه های خود برای درمان ریشه دندان داشته باشید، با کلینیک دندانپزشکی نوین دنتال تماس بگیرید یا قرار ملاقات را برای مشاوره برنامه ریزی کنید.

منابع:

What to expect from root canal treatment

Lasers Adding New Precision and Efficiency to Root Canal Treatments

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X